výrobky

Firma Egermann se specializuje výhradně na výrobu ručně zdobeného skla. Výrobky mají užitkový, dekorativní i vysoce umělecký charakter.

ČERVENÁ LAZURA

Unikátní výrobky jedinečné řady Egermann, jsou pojmenovány podle vynálezce této zušlechťovací techniky pana Friedricha Egermanna (1777 -1864) z Nového Boru. Sytě rubínové červené zabarvení vytvořené na povrchu skla je pomocí rytí a broušení zdobeno převážně barokními motivy. Tradice této výroby je pod ochrannou známkou Egermann zachována dodnes. Firma Egermann je největší světový výrobce, využívající dekorování červenou lazurou.

 

POHÁRKY-HISTORICKÉ REPLIKY

Repliky historických pohárků z převážně lazurovaného skla bohatě dekorovaného broušením a rytím.

 

ZELENÁ LAZURA

Další z unikátních výrobků firmy Egermann. Zelené nebo černé zabarvení vytvořené na povrchu skla je zdobeno technikou nazývanou rytí. Firma EGERMANN je největším světovým výrobcem, využívající dekorování zelenou lazurou.

 

ŽLUTÁ LAZURA

Medově hnědé zabarvení lazury vytvořené na povrchu ambrového skla zdobené převážně broušením a rytím v kombinaci s lesklým zlatem.

 

LIŠTOVANÉ , LAZUROVANÉ SKLO

Křišťálové nebo ambrové sklo lazurované, zdobené broušením (lištováním) a lesklým zlatem nebo platinou. Lazurované plochy mohou být doplněny rytinou.

 

LIŠTOVANÉ SKLO

Jedná se o velmi náročnou a pracnou zušlechťovací techniku. Jedná se o velmi náročné zpracování barevně přejímaného skla broušením (lištováním) a následným dozdobením křišťálových ploch zlatem nebo platinou.

 

HISTORICKÉ REPLIKY LIŠTOVANÉHO A MALOVANÉHO

Náročná technika kopírující historické repliky lištovaného a malovaného skla. Kombinace zlata a jemné dekorace emailovými barvami dodává těmto výrobkům exkluzivní vzhled.

 

PEROKRESBA

Exklusivní výrobky firmy Egermann. Ojedinělá a netradiční technika využívající kombinaci podkladového zlata a stříbra. Samotný motiv je potom ručně dokreslen perkem a černou barvou.

 

UMĚLECKÉ MALOVANÉ SKLO

Klasická technika ručně malovaného, bohatě zdobeného skla. Květinové motivy jsou převážně doplněny zlaceným reliéfem.

 

VYSOKÝ SMALT

Pro tuto malířskou techniku jsou charakteristické květy plasticky malované smaltovými barvami na podkladovém zlatě. Celý dekor doplňují reliéfně malované a zlacené arabesky.

 

KOMBINACE VYSOKÉHO SMALTU A ČERVENÉ LAZURY

Výrobní skupina využívající kombinaci červené lazury, rytiny a bohatě zdobeného vysokého smaltu. Pomocí těchto tří technik vzniká ojedinělý a náročný dekor.

 

LEDOVANÉ SKLO

Jedna ze speciálních výrobních skupin, nazývaných ledování. Podstatou této techniky je nanášení sklářských ledů, které se dále zdobí zlatem, platinou nebo kombinací s dalšími malířskými technikami.

 

HISTORICKÉ REPLIKY-MALOVANÉ SKLO

Repliky ručně malovaných výrobků s figurálním a ornamentálním motivem z dílen sklářských mistrů z 18-tého a 19-tého století.

 

HRANOVANÉ SKLO

Hutně dekorované sklo, dále zušlechťované broušením a leštěním celých ploch (jinak nazývané "hranovka"). Konečné zpracování je velmi náročné na přesnost, která umocňuje celkový efekt.

 

BROUŠENÉ SKLO, PLASTIKY

Zoomorfní plastiky hutně dekorované a částečně předtvarované již v huti, které se kuličsky dotvarují. Vzhledem k výhradně ručnímu opracování je každý kus originál a považujeme ho za umělecký kus. Jmenované exponáty patří ke špičkovým výrobkům firmy.

 

HUTNÍ TECHNIKA

Jsou tvarovány rukou skláře pomocí dřevěného a železného nářadí přímo u sklářské pece. Jejich charakteristickým znakem je masivní vzhled a výrazné barvy. Kombinací různých sklovin je dosahováno zajímavých barevných efektů. Každý kus je odrazem dovednosti skláře.

 

HUTNÍ TECHNIKA Z VOLNÉ RUKY

Kombinací různých hutních technik (špinování, nálepy, ...) vznikají volně pojaté výrobky, které mají užitkový i dekorativní charakter. Často vhodně doplňují interiéry.

 

LUSTRY

Opětovně zavedená, tolik oblíbená výroba svítidel - lustrů, nástěníků, lamp a jiných svítidel dekorovaných lazurou, vysokým smaltem, lištováním a jinými rafinačními technikami a dekory.

 

UMĚLECKÁ RYTINA

Umělecká rytina umožňuje zpracování ornamentálních i figurálních motivů reliéfním a plastickým způsobem. Jedna z nejpracnějších a nejstarších zušlechťovacích technik.

 

VITRÁŽE

Firma Egermann patří mezi největší výrobce vitráží v České republice. Výrobní program zahrnuje tradiční techniky dekorativních, malovaných vitráží skládaných do olova a mosazi ( lazurovaných, pískovaných a rytých i novější progresivní technologie fusingu a vitráže hutní).

 

Základem je výroba polotovarů ze sodnodraselného skla a jejich zušlechtění tradičními ručními technikami. Sortiment je tvarově velmi široký – kalíšky, odlivky, lahve, džbány, narghile,mísy, dózy, poháry, vázy, lustrvázy, svícny, zvonky, košíky, flakony, likérové, čajové, pivní, vodové, mocca i bowle soupravy. Firma disponuje bohatou paletou barevných sklovin – křišťál, ambr, modrá, zelená, zlatá róza, podle potřeby také akvamarin, šedý kouř, hnědý kouř, rosalin, atd. Výrobky se produkují v širokých dekorových řadách dle výkresové dokumentace (to znamená kdykoliv opakovatelné). Výrobní program se skládá z celé řady výrobních skupin podle způsobu zušlechtění.

 
Copyright 2017 EGERMANN, s.r.o. - www.egermann.cz
EGERMANN, s.r.o., Maiselova 38/15, Staré Město, 110 01 Praha 1
Zapsáno v obchodním rejstříku vydaného Městským soudem v Praze oddíl C, vložka 76388